Bammy awards

Bammy Award Finalists for 2013

Congratulations to all 2013 Honorees who received the Bammy Award this year. The honoree who received the award in each category is listed in bold typeface below:

Child Care Center Directors

  • Mary-Jo Di Pasquale
  • Gabrielle Moon
  • Nicole Queen
  • Meredith Lynn Magee
  • Catherine Scott

Child Care Center Staff

  • Laura Balma Eldredge
  • Irene Buenting
  • Brittany Foley
  • Erin Martin
  • Gail Multop

Education Commentators/Bloggers
  • Marilyn Rhames
  • Lisa Nielsen
  • Nancy Flanagan
  • Matthew Di Carlo
  • John T. Spencer

Education Policy/Researchers

  • Gesell Institute
  • Tiffany Wright
  • Jessica Smock
  • Sandra Giarde
  • Pasi Sahlberg

Education Reporters

  • Stephanie Banchero
  • Beth Fertig
  • Kristen Graham
  • Michael Winerip
  • Greg Toppo

Education School Professors

  • Lynn Gehrke
  • David Bloomfield
  • Diane Levin
  • Kathy Hirsh-Pasek
  • Nancy Carlsson-Paige

Elementary School Teachers

  • Joli Barker
  • Erin Klein
  • Joan Young
  • Traci Blazosky
  • Pernille Ripp

Elementary School Principals

  • Chris Wejr
  • Lyn Hilt
  • Joe Mazza
  • Tony Sinanis
  • Sharon Baumgarten

Family Care Providers

  • Marva Lyons
  • Gail Jillissen
  • Kathleen Curtis
  • Sheryl Warner
  • Linda Renee Davis

Head Start Center Directors

  • Jerry Reisman
  • Linda Broyles
  • Pamm Shaw
  • Kathy Kundrat
  • Sandy Simar

Head Start Staff Members

  • Christina Jaster
  • Kathryn Clark
  • Estora Roberts
  • Yu-Ling Yeh
  • Erica Parrotte

Innovator of The Year

  • Robin Lowell
  • James 'Jamie' Ewing
  • Kevin Honeycutt
  • Matthew Peterson
  • Adam Seldow

School Librarians

  • Shannon Miller
  • Joyce Valenza
  • Jennifer Lagarde
  • Deven Black
  • Matthew Winner

Middle School Teachers

  • Bill Ferriter
  • Josh Stumpenhorst
  • Ashlie Smith
  • Kris L. Nielsen
  • Megan J. Monsen

Preschool Directors

  • Beth Jele
  • Sondra Gentry
  • Carol Garhart
  • Ellen Cerniglia
  • Deborah Stewart

Preschool Teachers

  • Sadiqa Razvi
  • Theresa LaMontagne
  • Lindsey DeBlaay
  • Kasey Beinlich
  • Jacqui Natasha Lee

Parent Group Leaders

  • Roxanne Ocampo
  • Lisa Davis
  • Sara Cottone
  • Rita Solnet
  • Gwen Pescatore

School Board Members

  • Jill Speering
  • David Pickler
  • John Harral
  • Patrick Sullivan
  • Lisa Cooley

School Nurses

  • Kathleen Schilder
  • Fran Gray
  • Valerie Haynes
  • Julie Lindley
  • Sandra Nasr

Secondary School Principals

  • Eric Sheninger
  • Chris Lehmann
  • Jimmy Casas
  • Dwight Carter
  • Daisy Dyer Duerr

Secondary School Teachers

  • Bijal Damani
  • Kelli Etheredge
  • Jesse Hagopian
  • Patricia Tillman Ragan
  • Scott Warrow

School Technologists

  • Shelly Sanchez Terrell
  • Lee Kolbert
  • Steve Dembo
  • Steven Anderson
  • Christopher M. Casal

Superintendents

  • Mark Edwards
  • Aaryn Schmuhl
  • Michael Smith
  • Pam Moran
  • Chris Kennedy